Laste- ja noortetöö

Räpina Miikaeli koguduses toimub lastele Pühapäevakool ja noortele Noorteõhtud. Siin on täpsem info mõlemast!

 

PÜHAPÄEVAKOOL

 

Pühapäevakooli tunnid toimuvad pühapäeviti kell 13 meie pastoraadis Tartu mnt.1.

Hooaja alustame Lõikustänupühal 9.oktoobril ja kevadise hooaja alustame 15. jaanuaril.

Aga vahel käime me ka kirikus, kiriku hooldekodus ja väljasõitudel.

Küsi täpsem info: pühapäevakooliõpetaja Salome Olenius 58067084, salome.olenius@eelk.ee.

Pühapäevakoolitunnid toimuvad järgnevalt:

11. / 18. DETSEMBER

AASTA 2023:

15. / 22. / 29. JAANUAR

5. / 12. / 19. VEEBRUAR

5. / 12. / 19. / 26. MÄRTS

2. / 9. (kl 11) / 16. / 30. APRILL

7. / 14. (kl 11) MAI

Pühapäevakoolis laulame, õpime Piibli lugusi, palvetame ja meil on koos lõbus! Jõuludeks ja ka ülestõusmispühadeks proovime teha mõnest piiblikohast dramatiseeringu, mida esitame kirikus ja hooldekodus.

Pühapäevakooli lahutamatuks osaks on lastele korraldatud suvine praostkonna lastelaager.

Pühapäevakoolis laulame, õpime Piibli lugusi, palvetame ja meil on koos lõbus! Tule meie hulka!

Pühapäevakooli õpetajad: Salome Olenius, Eveliin Rannaste, Helen Truija.

 

NOORTEÕHTUD & NOORTEREISID SÜGISEL 2022

Noorteõhtutel võid saada uusi sõpru, snäkke, kuuled huvitavatest teemadest, on mänge ja reisid.

Noorteõhtutel oled ka SINA?

 

Noorteõhtud toimuvad Pastoraadis laupäeviti (v.a. reiside ajal)

kell 16 Räpinas (Tartu mnt 1, Räpina) ja Põlvas (Kesk 11, Põlva).

Sügise kava:

24.sept „Uus alustus“ (Räpina)

30.sept-2.okt reis: Pauluse noortepäevad @ Tartu Pauluse kirik

08.okt „Kas minul on väärtust?“ (Räpina)

15.okt „Parim sõber“ (Põlva)

22.okt Filmiõhtu (Räpina)

29.-30.okt Noorte linnalaager: „Suuremas plaanis“ (Põlva)

05.nov „Raamatude raamat“ (Räpina)

12.nov „Internatsionaalne missioon“ (Põlva)

18.-20.nov Reis: Maata Näkyvissä, noortefestival @ Turu, Soome

26.nov „Küsimuste õhtu“ (Põlva)

03.dets „Kuninga tagasitulek“ (Räpina)

10.dets Noorte jõulupidu (Põlva)


Korraldame ühistranspordi!

Aktuaalsed infod & kontakt:

Põlva Maarja Noored @ FB & IG


Räpina Miikaeli Noored @ FB & IG

EELK Võru praostkonna noortejuht:

Olli Olenius:

58284462, olli.olenius@eelk.ee

 

Pühapäevakooli materjale.

Jh 11:1-45
Laatsaruse hämmastavat lugu teab jutustada üksnes Johannes, sellepärast on kristluse vastased sageli väitnud, et lugu on vaid vaga väljamõeldis apostli poolt. Paistab aga, et Matteus, Markus ja Luukas on kirjutanud oma evangeeliumid suhteliselt varsti pärast neid sündmusi ja siis oleks Laatsarus oma perega sattunud liigse tähelepanu objektiks.
Jeesus teeb Laatsarusest kaastöölise oma misjonirännakul. Kirikuisa Augustinus märgib, et Issand ei võitnud sellega midagi, vaid et ime sündis meile kõigile kasuks.EELK Räpina koguduse pühapäevakool
Surm või uni? Või hoopis surm ja uni? Keegi ju ei tea, kuidas inimene siit ilmast lahkub. Kirik õpetab, et surres teostub otsene kohtumine Jumalaga.
Jeesus on kaastundlik. Siinkohal tuleb meenutada, et inimene on pattulangemise tagjärjel kaotanud ka oma tõelise tundlikkuse. Meie meeled on tuhmistunud. Jeesusel on need erksad.
Augustinus on Jeesuse nutmise kohta öelnud: „ Kristus nuttis. Nutku ka inimene enda pärast. Milleks Kristus siis nuttis, kui mitte selleks, et õpetada inimest nutma.“
Kui nüüd Jeesus nuttis, siis sellepärast, et ta nägi Jumalana surma kõige jõledamet aspekti. Mis inimese jaoks jääb siinilmas varjatuks. Ta nägi, kuidas inimesed oma meeletusega surmale „kaastööd“ teevad.
„päästke ta lahti“ – siin on nähtud pihisakramendi mõtet. See, kes läheb pihile, tuleb oma hauast välja ja preester päästab ta lahti pattudest.

Tund

• Kes on midagi oma koduaias maha istutanud?
• Oled sa kunagi avastanud, et mõned taimed, mis maha oled pannud, on ühel hetkel hoopis surnud.
• Mis sa arvad, mis võis olla selle põhjuseks?
• On taimi, mis teatud aastaajal surevad, aga kevadel ärkavad jälle ellu.
• Tegelikult ei olegi nad surnud, vaid hoopis „uinuvas olekus“
• Austraalias oli selline lugu, et üks mees nägi kuidas tema koer jooksis suurele autole maanteel ette. Mees uskus, et koer sai surma, kuna ta enam ei liigutanud ja mttis koerakese maha. Mees sõitis tööle. Suur oli tema imestus, kui talle hiljem kodust helistati, et tema koer on koju tulnud ja on elus. Ta oli surnust ülestõusnud võiksime öelda.
• Jutustame loo Laatsarusest.

Tegevus: Võtame suurema lehe paberit. Kleebime sinna puuoksa.
Seejärel kleebime oksale külge ühe lehe ja hakkame nõnda järjest lehti juurde kleepides puud „elustama“.
• Kui me elame koos Jeesusega, siis saame osa Tema elustavast vaimust ja tõuseme kord igavesele elule, nagu Jeesuski.
Mt 10:40-42
Jeesuse sõnu saab siin võtta üleskutsena rahvahulkadele, et nad Tema läkitatutesse sõbralikult suhtuksid ja neid vastu võtaksid. Nad on läkitaja s.o Jeesuse täievolilised esindajad. Nende vastuvõtt tähendab ühtlasi nende läkitaja vastuvõtmist. Majja, kuhu läkitatavad iganes astuvad, tuleb nendega Jumal ise külaliseks koos oma kutse ja andidega, oma tõotustega, oma Sõna ja vaimuga.
Ka kõige väiksemale heateole, mille inimesed jüngritele osutavad seetõttu, et ta on Jeesuse läkitatu, vastab Jumalalt üks ning sama tasu – tasu, mille väärtus iialgi ei kao, mis igavesti püsima jääb. Muidugi Palestiina oludes ei olnudki karikatäie külma vee andmine janusele matkamehele nii väike heategu, sest siin oli puhas joogivesi suur ja hinnaline väärtus. Mõnedel juhtudel tähendas see andja poolt tõelist ohvrimeelt. Jumala tasu seisneb tema ammendamatu armu avanemsise, mille vastavus on nii sama mõõdetamatu nagu karikatäie külma vee vastavus igavesest elust osasaamisele.

Tund

• Kui sul tekib uus sõber, siis kuidas sa ta vastu võtad, kui ta esimest korda tuleb sinu koju mängima.
• Kõige tähtsam on, et su sõbrad tunneksid, et nad on oodatud ja teretulnud.
• Kas sa oled vahel ka valmis mõne sulle kalli asja kinkima oma sõbrale. Oled sa valmis millestki enda omast loobuma, et rõõmustada oma sõpra või kedagi, kellele see tuleks rõõmuks või kasuks.

Tegevus: Lapsed valmistavad paberist kingi karbid, kuhu nad võivad siise panna mõne pildi või ilusa nipsasjakese. Mõte on selles, et nad ei saa seda karpi pärast koju kaasa viia, vaid peavad kinkima teisele lapsele.

LASTE RISTITEE PALVUS

Ristitee koosneb 14 peatusest, kus meenutatakse meie Issanda kannatusteed Pontius Pilaatuse kohtukojast Kolgatale. See annab meile võimaluse järele mõelda toimunule ja selgust saada ka selles, mis meie hinges toimub.
Nii et kõrvuti Jeesuse sündmusega on siin antud võimalus väikeseks sisekaemuseks nii lastele kui täiskasvanutele.

1.peatus. Jeesus seisab Pontius Pilaatuse ees. Jeesus mõistetakse surma.
VAATA JEESUSELE
Jeesus seisab vihase rahvahulga ees, kes on karjunud ta peale ja öelnud palju haiget tegevaid asju Temale. Aga Jeesus seisab vaikides, kuigi ta teab, et ta saab palju valu ja kannatust tunda.. Jeesus teab, et Jumal on temaga. Ta isegi palub, et Jumal andestaks inimestele nende laimu ja kisendamise.
VAATA OMA SÜDAMESSE
Kas on keegi sulle öelnud valusaid sõnu? On sind keegi laimanud ? Kui midagi sellist on olnud, siis tuleta meelde, mida sa tundsid tol korral. Võibolla tundsid sa valu, piina? Võibolla tundsid viha?
Kui sa oled meelde tuletanud, siis näita oma südant Jeeususele. Näe, kuidas ta sind armastusega vaatab ja palu endalegi niisugust südant, nagu see on Temal.
2.peatus. Sõdurid asetavad raske risti Jeesuse õlgadele.
VAATA JEESUSELE
Kui sõdurid asetavad raske risti Jeeuse õlgadele, siis Jeesus ei võitle nendega, ega kurjusta. Ta teab, et tal tuleb ette võtta pikk ja raske teekond. Aga ta teab, et Jumal on temaga. Jeeus palub, et, et Jumal aitaks tal seda risti kanda.
VAATA OMA SÜDAMESSE
On sul juhtunud midagi sellist elus, mis on olnud talumatult raske. Mõnikord jäävad lapsed raskesti haigeks, mõnikord on keegi pereliikmetest rängalt haigestunud. Mõnikord on täiskasvanud või vanemad lapsed käiunud inetult väiksemate ja nõrgemate suhtes. Vahel võib tunduda, et väljapääsu ei olegi.
Võta hetk aega ja vaata, mida tundis sinu süda taolistel hetkedel.
Kui sa oled meelde tuletanud, sii näita oma südant Jeeusele. Näe, kuidas ta sind armastusega vaatab ja palu endalegi niisugust südant, nagu see on Temal.
3.peatus. Jeesus kukub esimest korda risti kandes.
VAATA JEESUSELE
Jeesus on väsinud ja piinatud, kui ta läheb seal mööda teed risti õlgadel kandes.
Rist rõhub ta õlgu, kivine tänav vigastab ta paljaid jalgu. Rahvas aga käratseb ja trügib Teda. Siis Jeesus langeb maha ja sõdurid sõimavad ta ümber vihaselt.
Jeeuse palvetab oma südames: Jumal, aita mul meenutada, et Sina oled ka siin.
VAATA OMA SÜDAMESSE
Oled sa kunagi kukkunud tõsiselt mänguhoos või kedagi aidata püüdes.
Kukkumine võib olla väga valus. Kui inimesed meie suhtes eksivad, siis võib seda võrrelda kukkumisega. See võib teha palju haiget.
Kui sa oled meelde tuletanud, siis näita oma südant Jeeusele. Näe, kuidas ta sind armastusega vaatab ja palu endalegi niisugust südant, nagu on Temal.
4. peatus. Jeesus kohtab oma ema.
VAATA JEESUSELE
Jeesus läheb seal aeglaselt oma ristiga. Tema juurde tuleb Ta ema, Maarja. Kui valus on tal näha kõike seda, mis ta pojaga tehakse. Nüüd on seal koos kaks kannatajat. Nad ei suuda öelda teineteisele ühtegi sõna, sest nad on nii kurvad. Mõlemad aga teavad ka seda, et Jumal on kõigest hoolimata nendega.
.
VAATA OMA SÜDAMESSE
Oled sa kunagi olnud tõeliselt kurb või tead sa kedagi, kes on olnud murest murtud. Vahel on meie süda kurb selle pärast, et me saa olla kellegagi, keda me väga armastame.
Kui sa oled meelde tuletanud, siis näita oma südant Jeesusele. Näe, kuidas ta sind armastusega vaatab ja palu endalegi niisugust südant, nagu on Temal.
5.peatus. Siimon Küreenest aitab Jeeusel risti kanda.
VAATA JEESUSELE
Jeesus on väga väsinud ja sõdurid näevad, et Jeesus ei suuda oma risti ilma abita hukkamispaigale viia. Nad vaatavad enda ümber, et näha kedagi, kes on piisavalt tugev ja suudab Jeesust aidata. Nad näevad ühte meest. See on Siimon.
Jeesus vaatab Siimona poole:tänan sind, sosistavad ta jõuetud huuled.
VAATA OMA SÜDAMESSE
Mõnikord on kellegi aitamine erinevatel põhjustel väga raske. Võibolla ei ole sa lõpule jõudnud mõne tegevusega, mis on olnud sulle väga meeldiv ja äkki kutsutakse sind selle juurest ära kedagi aitama. Võibolla on see keegi, keda sa ei tahagi aidata. Kui sa oled meelde tuletanud, mida sa tundsid, siis näita oma südant Jeesusele.
Näe, et Jeesus armastab sind, kui sa näitad Temale, mis su südames toimub. Seejärel palu, et Jeesus aitaks muuta sinu südame samasuguseks, nagu see on Temal.

6. peatus. Veroonika kuivatab Jeesuse higist märga nägu.
VAATA JEESUSELE
Jeesusel on kuum, ta on väsinud, ta nägu leemendab higist. Äkki tormab rahvahulgast tema poole üks naine ja hakkab kuivatama Jeesuse nägu puhta riidega. Jeesus on tänulik ja Kirik teab rääkida lugu, kuidas Jeesuse nägu jäi nagu foto higirätikule meeldetuletuseks sellest teost kõigile järgnevatele sugupõlvedele.
VAATA OMA SÜDAMESSE
Oled sa kunagi kedagi aidanud? Oled sa kellegile midagi niisugust teinud, mis on aidanud teist tunda ennast paremini? Vahel võib see olla midagi sellist, mis on sulle tundunud väga väike ja tühine: ulatanud klaasi vett janusele või pakkunud oma kätt vanurile teda bussile aidates. Võibolla oled sa hoopis mõnikord naernud kellegi üle, kes on hädas!
Kui sa oled meenutanud, mida sa tundsid, siis näita oma südant Jeeusele. Võibolla saadab Jeesus sinu südamesse ka oma pildi. Mõtle missugune imeline süda siis sul on!

7.peatus. Jeesus langeb teist korda risti all.
VAATA JEESUSELE.
Kui väsinud rusutud ja kurb on Jeesus nüüd. Mida lähemale Kolgatale, seda jõetumaks muutub Tema samm. Lärmitsev rahvhulk, sõdurid, pilkavad hääled: kõik see teeb teekonna veel raskemaks. Jeesus püüab kogu hingest samm sammu haaval edasi minna, kuid siiski ei jõua. Ta langeb maha.

VAATA OMA SÜDAMESSE.
On sul olnud kunagi tõeliselt raske. Võibolla sa ei ole saanud midagi teha oma elus, kuigi seda väga soovisid. Mida tundis su süda siis? Võibolla oli siis su tee sama vaevaline ja süda täis valu, nagu see oli Jeesusel, kui ta teist korda langes. Kui sa näitad oma südant Jeesusele, siis sa tunned kuidas ta armastab sind. Jeesus teab, mida su süda tundis. Tema süda tundis võibolla tol korral samamoodi.

8.peatus. Jeesus lohutab nutvaid naisi.
VAATA JEESUSELE.
Jeesus siiski tõuseb jälle ja jätkab rasket ristiteed. Ta möödub naistest, kes nutsid kibedasti, sest nad tundsid südamest Jeesuse kannatustele kaasa.Jeesus ütleb, et nad ei nutaks Tema pärast, vaid hoopis kannaksid hoolt teiste eest. Iseäranis peaksid nad mõtlema sellele, mida on nende lastel vaja.
VAATA OMA SÜDAMESSE.
Meil ei ole raske mõelda iseendile. Eriti siis, kui meil on suuri probleeme ja muresid. Kui kõik kipub käest libisema. Nendel hetkedel ei suuda me eriti teistele kaasa tunda. Kuidas su süda vaatab sellele, kui sa mõtled ainuüksi iseendale.?
Näita oma südant Jeesusele. Näe, kuidas ta sind armastab. Siis palu Jeesuselt endale samasugust südant, mis jaksab kaasa tunda teiste muredele ja oskab meeles pidada ligimiste vajadusi.

9. peatus. Jeesus langeb kolmas kord.
VAATA JEESUSELE.
Jeesus suudab ainult vaevu astuda raske rist õlgadel. Ta on lõputult kurnatud.
Siis ta langeb kolmas kord räpase tänavasillutise peale maha. Jeesus palub Isa, et see aitaks teda. Täiesti kurnatult on ta maha langenud, kuid ta tõuseb siiski üles, et jätkata rasket teed.

VAATA OMA SÜDAMESSE
Kui me oleme tõeliselt väsinud ega suuda enam anda endast parimat, siis on üsna lihtne tunda midagi samasugust, nagu seda tundis Jeesus, kui ta kolmandat korda risti all nõrkes. Tuleta meelde, kas sul on olnud midagi taolist oma elus.
Mõtle, mida tundsid siis, kui su süda oli väsinud ja vaevas.
Näita oma südant Jeeusele ja tunne kuidas ta armastab sind. Palu, et Jumal aitaks sind alati, kui sa end niimoodi peaksid tundma.

10. peatus. Jeeuselt riisutakse riided.
VAATA JEESUSELE
Viimaks on Jeesus jõudnud künkale, kuhu ta oli nii pikka ja vaevalist teed käinud. Jeesus teab, et siin peab ta surema.
Aga veel üks alandus tuleb tal kanda. Sõdurid võtavad talt tema riided, et jaotada need endi vahel. Ainult pisike riideräbal ümber, nii Ta seisab seal. Jeesus palub, et tal seisaks meeles: ta ei ole üksi. Jumal Isa on Temaga ka siin.
VAATA OMA SÜDAMESSE.
On sul raske jagada midagi teistega, mis sulle endale väga meeldib? Tahad sa vahel kõik hoida üksnes iseendale?
Kui sulle meenub, et sinuga midagi sellist on juhtunud, siis tuleta meelde, mida su süda tundis. Näita oma südant Jeesusele. Palu, et Jeesus kingiks sulle samasuguse südame, nagu see on Temal.

11. peatus. Jeesus naelutatakse ristile.
VAATA JEESUSELE.
Kui palju valu pidi Jeesus tundma, kui ta ristile naelutati. Ta teadis, et nüüd ta peab surema, kuid Tema vaatas inimestele, kes talle valu tegid ja palus, et Jumal neile andestaks.
Ta pöördub oma ema, Maarja, poole ja palub, et ta kannaks teiste eest hoolt. Isegi surres mõtles Jeesus teiste peale.
VAATA OMA SÜDAMESSE.
Tuleb sul meelde mõni hetk, kus sulle on tehtud haiget mõne teo või sõnaga.
Oli sul siis raske andeks anda?
Jeesus teab, et andestamine on mõnikord väga raske. Sellepärast tahab Jeesus aidata su südant nõnda, et sa suudaksid andestada kellegile, kes on sinu vastu eksinud.

12. peatus. Jeesus sureb ristil.
VAATA JEESUSELE.
Lõpuks on ränkraske teekond lõppenud. Möödas on sajatused, pilkamised, peks.
Ristipuule tõstetud Jeesus sureb. Üks osa Tema elust on mööda saanud. Ei ole midagi jäänud tegemata. Jeesus on andnud oma elu meie eest.
VAATA OMA SÜDAMESSE
Oled sa vahel tundnud, et sa oleksid tahtnud ja pidanud midagi tegema hoopis teisiti. Oleksid sa vaid rohkem püüdnud! Sa oleksid suutnud nii palju muuta!
Kui sa oled mõelnud nüüd sellele hetke, siis näita oma südant Jeesusele.
Jää Tema armastusse.

13. peatus. Jeesus võetakse ristilt maha.
VAATA JEESUSELE.
Jeesuse surnud ihu võetakse ristilt maha. Enam ei ole kannatusi. Enam ei ole valu. Kõik on möödunud. Jeeuse ema hoiab oma poja keha kätel. Ta on väga kurb. Kurvad on teisedki Tema sõbrad.
VAATA OMA SÜDAMESSE
On keegi surnud, keda sa oled armastanud. Kui sul meenub keegi niisugune, siis meenuta, mida su süda tundis. Sa võid avada oma südame Jeeusele. Jeesus mõistab, mis on su südames ja armastab sind, kui sa talle oma südame lahti teed.

14.peatus. Jeesuse surnukeha asetatakse hauda.
VAATA JEESUSELE
Jeeususe sõbrad pesevad ta surnukeha ja mähivad kangasse. Seejärel asetavad nad Jeeuse kaljuhauda. Enne kui nad lahkuvad, panevad nad haua suu ette väga raske kivi. Sõbrad lähevad löödult ja kurvalt minema.
VAATA OMA SÜDAMESSE
Meenuta mõnda hetke, kus sul on olnud väga raske ja nukker öelda kellegile:“head aega“ või „hüvasti“. Võibolla sa pidid sellest inimesest lahkuma vaid lühikeseks ajaks, võibolla väga pikaks. Võibolla sa pidid hüvasti jätma mõne oma lähedasega, kes suri.
Mõtle mõni hetk sellele ja näita oma südant Jeeusele. Tunne, kuidas Jeesus on olnud armastusega ka sinu kurbuse juures.

JEESUS TÕUSEB HAUAST ÜLES. JEESUS ELAB!

VAATA JEESUSELE
Missugune imeline üllatus oli sõpradele see, kui nad nägid, et Jeesus on elus.
Ta ihu oli täis valgust. Ta ei ole enam kunagi väsinud ega kurb. Ta ei pea enam kannatama. Jeesus on elus ja elab igavesti.
VAATA OMA SÜDAMESSE
Oled sa Jumalat kunagi tänanud selle eest, et sa elad siin maailmas, et sa võid kogeda paljusid põnevaid asju, et su ümber on palju sõpru. Kui sa hommikul ärkad, kas sa siis taipad tänu ütelda selle eest, et sa elad ja näed, kuuled, tunned, maitsed või haistad neid Jumala imelisi kinke.
Vaata missugune on su süda siis, kui see on täitunud tänulikkusest. Võta aega, et näidata Jeesusele oma tänulikku südant ja las Jeesuse armastus puudutab sind.

Lähenevad sündmused

21. juuli 2024

Toeta kogudust

Arvelduskonto:
Swedbank EE442200001120054618